Architektura každodenního života

Syllabus

Registration ended

Probíhá: LS 2022/2023 | Thursday: 16:10-17:40, H46 Price: 1 000,00 CZK (Increased price 1 900,00 CZK) (Reduced price 550,00 CZK)

Annotation

Předmět je určen všem, kteří rádi pozorují své okolí, všímají si detailů, které je obklopují a kladou si otázku, jak kolem sebe vytvářet prostor, kde se cítit dobře.  Kurz se věnuje architektuře každodenního života i současným architektonickým trendům s důrazem na vzájemné přiblížení si rozmanitých pohledů na to, v čem spočívá tajemství prostoru, v kterém žijeme. Dozvíte se, jak lze architekturu pozorovat jiným způsobem, který zpestří váš běžný den. Cílem předmětu je aktivizovat mozek při hledání odpovědí, jak se můžete sami realizovat při vytváření prostoru, který nás obklopuje a ovlivňuje naše pocity. Nejsou vyžadovány žádné speciální dovednosti. Absolventi budou mít během kurzu možnost diskutovat a zprostředkovat vlastní pohled na probíraná témata.

V úvodu přednášky rozebereme, o čem se v architektuře aktuálně mluví. V teoretické výkladové části doprovázené fotodokumentací se absolventi kurzu podrobněji seznámí s tématem daného týdne. V závěrečné interaktivní části výuky si v poradním kruhu představíme další pohledy na probírané téma.

Teaching aids

Doporučená literatura: DE BOTTON, A.: Architektura štěstí. Tajné umění zařídit si život, Kniha Zlín, 2010. ERA21, odborný časopis o architektuře, ERA Média, s. r. o. VYBÍRAL, J.: Leopold Bauer, Heretik moderní architektury, Nakladatelství Academia, Praha, 2015. ROVE C.: Matematika ideální vily a jiné eseje, vydavatelství ERA PALLASMAA, J.: Oči kůže, nakladatelství Archa, 2015. BRYSON, B.: Dům, nakladatelství Pragma 2011

Další informace

 • Supervisor: Ing. arch. Ing. Jiří Janďourek
 • Lecturer: MgA. Ida Chuchlíková
 • Duration in hours: 28 lesson hours
 • Number of lessons: 14
 • Form of study: Full-time
 • Minimum educational requirement: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou (bez vyučení)
 • Venue: Liberec, Budova H

Structure

Témata:

2. semestr

 1. týden: Architektura a identita
 2. týden: Architektura v našem kraji.
 3. týden: Architektura industriálních staveb
 4. týden: Architektura kulturních institucí
 5. týden: Architektura turismu
 6. týden: Architektura štěstí
 7. týden: Neviditelná architektura
 8. týden: Architektura a kontemplace
 9. týden: Architektura ulice
 10. týden: Architektura pohybu
 11. týden: Architektura plánování
 12. týden: Architektura a spolupodílení se
 13. týden: Architektura a aktuální výzvy
 14. týden: Architektura prožitkem