Grafika (s kresbou) pro začátečníky

Název: Grafika (s kresbou) pro začátečníky
Způsob výuky: Přednáška a cvičení
Způsob ukončení: Písemná závěrečná práce
Lektor: MgA. Lucrezia Škaloudová Puchmajerová, Ph.D.
Garant: MgA. Lucrezia Škaloudová Puchmajerová, Ph.D.

Cílem kurzu je představit posluchačům méně i více náročné grafické techniky. Využít stylizace realistických prvků, nejprve zpracovaných v kresbě. Využívat grafického myšlení pro transponování kresby do grafického materiálu – přípravná skica, matrice, tisk. Drobná i volná grafická tvorba.  Studenti zahájí kurz kresbou a zpracováním vlastních návrhů pro grafickou tvorbu, vytvoří matrice, vytisknou a adjustují pro výstavní účely. V druhé části semestru se budou věnovat alternativní grafice (monotypii a práci se šablonou).

Předmět je vyučován formou praktické tvorby v seminářích, některé přípravné práce, skici budou formou domácí přípravy.

Náplň kurzu:

• Práce s výrazovými prostředky kresby, jejich uplatňování v tvorbě
  • Kresba podle skutečnosti
  • Zjednodušení motivu z reálné kresby
  • Výtvarné zpracování vlastního návrhu
  • Hledání kompozice a výrazu
  • Získání zručnosti v předem probraných grafických technikách – protisk, tisk z papírové koláže, linoryt, papírořez, koláž, frotáž, volná grafika (vytíraný monotyp, válečkování)
  • Zpracování matric
  • Tisk – jedno i vícebarevný
  • Adjustace

Předmět je zakončen sebereflexí a rozpravou nad vytvořenými pracemi, případným výběrem pro výstavu.

Podmínky k udělení zápočtu: 75% účast, všechny zadané práce.

Termín konání: ZS 2021/2022
  • Středa: 14:20-15:50, ATE2
Cena: 1 200,00 Kč (Zvýšená sazba 2 100,00 Kč) (Snížená sazba 750,00 Kč)