Statistika nuda je...?

Název: Statistika nuda je...?
Způsob ukončení: Kolokvium
Způsob ukončení - upřesnění: Zápočet, účast v průběžné soutěži řešení problémů.
Lektor: RNDr. Libor Bednařík
Garant: RNDr. Daniela Bittnerová, CSc.

Pro absolvování kurzu je postačující běžná znalost středoškolské matematiky. Výuka bude vedena ve stylu srozumitelném pro laickou veřejnost.

Kurz naučí posluchače, jak se orientovat ve statistikách (např. při sčítání lidu a dalších průzkumech), poskytne posluchačům základní orientaci v teorii pravděpodobnosti a statistickém zpracování dat. Posluchači se dozví, jak ověřovat platnost předpokladů v celé řadě oborů (např. zda určitý konkrétní lék má očekávanou účinnost, zda určitý projev nějakého druhu odpovídá očekávané představě a podobně).

Úvod do kombinatoriky, teorie pravděpodobnosti a popisné i matematické statistiky.

Každé téma bude uvedeno zjednodušenou teorií, po které bude následovat řešení typických úloh.

Témata:

1. týden: Popisná statistika 1
  2. týden: Popisná statistika 2
  3. týden: Kombinatorika
  4. týden: Pravděpodobnost 1
  5. týden: Pravděpodobnost 2
  6. týden: Rozdělení pravděpodobnosti 1
  7. týden: Rozdělení pravděpodobnosti 2
  8. týden: Centrální limitní věta
  9. týden: Interval spolehlivosti
  10. týden: Testování hypotéz 1
  11. týden: Testování hypotéz 2