Středověká města v Čechách a na Moravě

Probíhá: ZS 2021/2022 | Pondělí: 10:40-12:10, H45 Cena: 1 000,00 Kč (Zvýšená sazba 1 900,00 Kč) (Snížená sazba 550,00 Kč)

Kurz je věnován formování městské sítě od doby posledních Přemyslovců do konce vlády Jagellonců. V jeho rámci bude nejprve představen přehled různých typů měst ve středověké Evropě. Hlavní část kurzu se zaměří na pojednání o počátcích měst v českých zemích, zakládání nových měst panovníkem a šlechtou, úloze lokátorů, formování městské samosprávy a soudnictví. Města a jejich obyvatelé budou představeni jako zcela nový element narušující tradiční představu o trojím lidu ve středověké společnosti. V této souvislosti bude rozebrána problematika vztahů měst s panovníkem a šlechtou, úloha měst v době husitských válek a jejich politické a hospodářské konflikty se šlechtou ve druhé polovině 15. století. Pozornost bude rovněž věnována skladbě městské společnosti a její diferenciace podle sociálního a národnostního původu. Dále bude pojednáno o městech jako o hospodářských a kulturních centrech.

Předmět bude vyučován formou přednášek seminárního charakteru, tedy s možností diskuzí, dotazů, připomínek, apod. Kurz je určen pro neodborníky v daném oboru, bude veden čistě populární formou. Účastníci kurzu budou pracovat se středověkými písemnými prameny v novodobém českém překladu.

Pozn.: Obsah kurzu vychází z přednášek a cvičení, které jsou pod stejným názvem určeny pro studenty prezenčního studia

• Garant: PhDr. Pavel Smrž
  • Lektor: PhDr. Pavel Smrž