Toxické látky v životním prostředí

Probíhá: ZS 2022/2023 | Pondělí: 14:20-15:50, P006 Cena: 1 000,00 Kč (Zvýšená sazba 1 900,00 Kč) (Snížená sazba 550,00 Kč)

Chemická kontaminace patří k nejzávažnějším problémům životního prostředí, který významně ovlivňuje existenci všech organismů na Zemi.  V podobě vzduchu, potravin, pitné vody a dalších zdrojů se bezprostředně dotýká i každého z nás. Celá problematika je vzhledem k rozmanitosti chemických látek značně složitá a pro laika často nepřehledná.  Proto cílem tohoto kurzu je získat základní přehled o hlavních skupinách problémových toxických látek, o jejich výskytu v prostředí a o obecných zákonitostech toxického působení. To umožní studentům se lépe orientovat v záplavě dostupných informací a racionálně snižovat vlastní toxickou zátěž z prostředí. Tento výukový kurz volně navazuje na dřívější kurz „Ekotoxikologie“, ale je zaměřen více na praktické záležitosti. Je třeba upozornit, že přednášky jsou vedeny popularizační formou a k jejich pochopení postačují předběžné znalosti chemie na úrovni základní školy.

Předmět je vyučován formou přednášek, při čemž v každém výukovém bloku je prostor pro diskusi.

• Garant: doc. RNDr. Petr Anděl, CSc.
  • Lektor: doc. RNDr. Petr Anděl, CSc.

1. týden: Úvod, obecné principy hodnocení rizikovosti chemických látek
  2. týden: Oxidy síry a dusíku